PİPO İLE İLGİLİ SIKÇA SORULAN SORULAR

Pipo alırken neye dikkat etmeliyim?

Pipo alırken öncelikle üretildiği ağacın gül kökü (briar) olmasına dikkat edilmelidir. Piyasada farklı ağaçlardan üretilen, görece ucuz fiyatlı pipolar mevcut olduğundan briar’ın temel özellikleri bilinmelidir. Briar (gül kökü) pipolar, diğer ağaçlardan kuş gözü (birdseye) denilen yuvarlak dalgalanmalar ve uzun ince çizgileriyle dikkat çeken damarlarıyla (grain) ayırt edilmektedir.

 

Pipoların üzerinden markası ve üretim işaretlerinin olup olmadığına dikkat edilmelidir.

 

Özellikle yeni başlayanların pipo alırken, ağacın dokularının rahatlıkla görülebildiği açık renkli pipoları koyu renk boyalı pipolara tercih etmesi önerilir.

 

Pipom sık sık sönüyor, neyi yanlış yapıyorum?

Pipo tütünleri, sigara tütünlerinin içeriğinde bulunan ve sönmeyi engelleyen katkı maddelerini barındırmazlar. Bu yüzden nefes çekmeyi belirli bir süreyle bıraktığınızda piponuz sönecektir. Hazne içindeki tütün dengeli biçimde yakılmadığında da piponuz sönebilir. Piponun sıklıkla sönmesinin herhangi bir sakıncası yoktur. Her seferinde yeniden yakarak içmeye devam edebilirsiniz.

 

Zamanla her pipo sever kendi pipo içme ritmini yakaladığında piposunun yanıp sönme aralığını kontrol etmeyi başaracaktır.

Pipoyu yakarken kibrit mi yoksa çakmak mı tercih etmeliyim?

İkisini de tercih edebilirsiniz. Ancak çakmak kullanacaksanız pipo için üretilmiş, 45 derecelik alev açısına sahip pipo çakmaklarını tercih etmelisiniz. “Jet” ya da “turbo” isimleriyle anılan ve genellikle puro yakmada kullanılan çakmakların kullanımı kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bu çakmaklar ne kadar dikkatli olunursa olunsun piponun ağacına zarar verme riski taşır.

 

Piponuzu kibrit ile yakacaksanız kibriti çaktıktan sonra bir saniye kadar piponuzdan uzak tutarak istenmeyen sülfür kokusunu solumaktan kaçınmış olursunuz.

Pipom içim sırasında çok ısınıyor.

İçim sırasında piponun aşırı ısınmasının temel sebebi, hızlı ve sık aralıklarla nefes çekilmesidir. Nefes çekme ritmi dengeli bir biçimde gerçekleşir ve düzene oturtulursa ısınma sorunu ortadan kalkacaktır.

 

Isınmanın diğer bir nedeni ise tütünün pipoya seyrek biçimde doldurulmasıdır. Gereğinden fazla seyrek doldurulan tütün, içim sırasında hızlı bir yanmaya sebep olarak piponun ısınmasına yol açar.

Pipomun ağızlığı çok gevşek

Ağızlık ile pipo sapının birleşme noktasında çeşitli nedenlerle gevşeme olabilir. Eğer piponuzun ağızlığı gevşerse, içim sonrasında ağızlık ve pipoyu birbirinden ayırarak bir süre bekletmeyi deneyin. Bu yöntemle gevşekliğin ortadan kalktığı görülecektir.

 

Bu durumun sürekli yaşanmaması için ağızlığı pipodan çıkarırken doğrudan çekmek yerine sağa-sola çevirerek nazikçe çıkarınız.

Pipomun ağızlığı çok sıkışık, çıkarmakta zorlanıyorum

Pipo ağızlıkları, ısınma, nem ve suyla temas etme vb. benzeri nedenlerle sıkışabilmektedir. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, piponuz soğuk iken ağızlığı pipodan dikkatlice ayırarak, ek yerini (tenon) kuru bir sabunla sıvazladıktan sonra tekrar yerine takabilirsiniz. Ağızlıktaki sıkışmayı gidermek amacıyla özel olarak üretilmiş kremler de mevcuttur.

Pipoyu içerken ağzıma zehir gibi bir tat geldi.

Briar (gülkökü) pipolar, her ne kadar ısıya dayanıklı bir materyalden üretilmiş olsalar da hammaddeleri ağaçtır. Her ağaç gibi briar da yanabilmektedir. Özellikle ilk kullanımlar sırasında, piponun dikkatsizce içilmesi hazne duvarlarında ya da tabanında yanmaya neden olabilir. Pipo haznesinde yanık oluşmasının en temel belirtisi, içim sırasında ağza gelen acı tat ya da odunun yanma sırasında çıkardığı sese benzeyen ince bir çatırtıdır.

 

Hiç bir pipo severin yaşamak istemeyeceği bu durumu önlemek için yeni alınan bir piponun ilk içimler sırasında iyice alıştırılması yani hazne duvarlarının kurum tabakası (cake) ile kaplanmasının sağlanması gerekmektedir. Haznede kurum tabakasının oluşması, ağacın içim sırasında yanmasını önleyecektir.

Pipomun ağızlığı renk değiştirdi, sarardı. Değiştirmeli miyim?

Hayır, değiştirmenize gerek yoktur.

 

Pipo ağızlıklarının yapımında akrilik, ebonit, vulcanite v.s. malzemeler kullanılır. Özellikle ebonit ağızlıkların sıvıyla temas, güneş ışınlarına maruz kalma gibi durumlarda renklerinde solma ya da yüzeylerinde lekelenmeler olabilmektedir. Ağızlığınız, kozmetik olarak sizi rahatsız edecek bir renk değişimine uğradığında servisimize başvurarak eski haline dönmelerini sağlayabilirsiniz.

Filtreli pipoları mı yoksa filtresiz pipoları mı tercih etmeliyim?

Bu sorunun yanıtı tamamen sizin beğeni ve tercihlerinize bağlıdır.

 

Farklı türden pipo filtreleri mevcuttur. Pipoların tasarımlarına uygun olarak 9mm ya da 6mm çapında olabilen pipo filtreleri, balsa ağacı, karbon, kağıt v.s. malzemelerden üretilmektedir.

 

Dünyada hem filtreli hem de filtresiz pipolar üretilmektedir. Pipo filtrelerinin geliştirilmesinin en temel sebebi, dil yanması, fokurdama gibi sorunların önüne geçmek ve nikotin, katran gibi maddelerin solunumunu azaltmaktır. Ancak dünyada bazı pipo kullanıcıları -diğer bir çok hobide olduğu gibi- yerleşik alışkanlıklarından kolayca vazgeçemediklerinden filtreli pipolara karşı önyargıyla yaklaşabilmektedirler. Bir piponun filtreli ya da filtresiz oluşu herhangi bir seviye ya da kalite farkı yaratmamaktadır.

 

Filtresiz pipo kullanmayı tercih eden pipo severler;

 

Pipo temizleme çubuğunun bu pipoların içinden geçerken hiç bir engelle karşılaşmadan hazneye kadar girebildiği ve böylece temizlik sırasında ağızlık ile pipoyu birbirinden ayırmak zorunda kalmamalarının bir avantaj olduğunu söylerler.

 

Piponun içinde yer alan filtrelerin duman yolunda yapışkan bir katman oluşturduğu da pipo filtreleri tercih etmeyenlerden en çok duyulan yakınmalardandır.

 

Filtreli pipo kullanmayı tercih eden pipo severler;

 

Pipo filtrelerinin yanmamış tütün ve kül parçalarının ağza gelişini engellediğini,

 

Daha serin bir içim deneyimi sağladığını,

 

Dil yanmasını büyük ölçüde azalttığını,

 

Tütün içerisindeki zararlı maddelerin solunumunu azalttığını

 

Pipoların aşırı ısınmasını engellediğini söylerler.

 

Yukarıda aktarılan görüşler ışığında, tercihin tamamen siz pipo severlere ait olduğunu belirtmekle birlikte Türkiye’de pipo kullanıcılarının %95’inin filtreli pipoları tercih ettiği yönündeki istatistiği hatırlatmak isteriz.